ایکوم-نهایی-پست-1-1

«موزه‌ها، پایداری ‌و حال خوب»

شعار جهانی امسال ایکوم:
«موزه‌ها، پایداری ‌و حال خوب»
.
«شورای بین‌المللی موزه‌ها «ایکوم» به‌عنوان بازوی مشورتی یونسکو در سال 1946 در کشور فرانسه تأسیس شد. این نهاد بین‌المللی با 44هزارو 686 عضو حرفه‌ای در بیش از 138 کشور با 118 کمیته ملی و 32 کمیته بین‌المللی تنها سازمان جهانی در زمینه موزه است. شورای بین‌المللی موزه‌ها (ICOM) روز جهانی موزه‌ها را در سال 1977 ایجاد کرد. از سال 1977، همه‌ساله از همه موزه‌های جهان دعوت می‌شود تا در روز 18 می‌ در مراسم روز جهانی موزه شرکت کرده و نقش سازنده موزه‌های سراسر جهان را با سازماندهی فعالیت‌های لذت‌بخش و رایگان برای جوامع تشریح کنند. از سال 1992 ایکوم هر‌ساله با اعلام شعاری محوری از موزه‌ها می‌خواهد تا متناسب با این شعار فعالیت‌های یک‌ساله خود را هماهنگ کرده و ارتقا دهند.»
(به نقل از روزنامه شرق-۲۸ اردیبهشت۱۴۰۲)

دوم خرداد هر سال اختصاص دارد به موزه‌ها و کودکان. امسال در نشست سالانه‌ی ایکوم ایران، توجه ما بر «نوجوانان» است. طبق تعاریف جدید سن نوجوانی تا حدود ۲۳سالگی تعیین می‌شود.
آنچه ایکوم در شعار خود به اسم «پایداری» نام برده، در برابر تغییرات اقلیمی کره‌ی زمین است. زمینی که اگر اقدام‌های جدی برایش نشود، به زودی منابع اصلی حیاتی خود را از دست خواهدداد و جای خطرناکی خواهد شد.

عنوان کارگاهمان را گذاشته‌ایم: «پایداری، نوجوانان و حال خوب»؛ چون طبق بیانیه ۲۰۱۵ پاریس (مقر ایکوم) دیگر تنها امید برای حفظ بقای آب و خاک جهان، فقط نوجوانان هستند. بزرگسالان جوامع، نتیجه‌ی کارشان همین است که می‌بینیم. نوجوانان ۱۳ تا ۲۴سال، عامل قدرتمند پایداری اقلیمی‌اند.
موزه‌ها قرار است مرکزی باشند برای فعالیت‌های نوجوانان که میراث طبیعی جهانشان را حفظ کنند.

در این نشست و کارگاه، مدیران و کارشناسان موزه‌های فعال که در حوزه‌ی کودک و نوجوان هم تلاش می‌کنند در کنار فعالان نهادهای غیردولتی کودکان و نوجوانان کنار هم می‌آیند تا بعد از شنیدن گزارش‌ها در کارگاهی به تصمیم‌های تازه دست یابیم.

این رویداد چهارساعته را ایکوم ایران با همکاری کانون توسعه فرهنگی کودکان، پایگاه خبری دنج‌آنلاین و مجموعه تاریخی، فرهنگی نیاوران برگزار می‌کند.

برچسب ها: بدون برچسب

نظر بگذارید

قسمت های ضروری با * مشخص شده